Domov

Sme malá chovateľská stanica plemena Chesapeake Bay  retriever, ktoré je u nás ešte stále pomerne vzácne.

Momentálne sme jediná aktívna CHS pre toto plemeno na Slovensku 🙂

Ako sa dostane zdravotná sestra a podnikateľ k rozhodnutiu založiť chovateľskú stanicu ? 🙂

Naša fenka Selena mala byť pôvodne člen rodiny a strážca dvora. Nijaké výstavné, ani chovateľské plány sme s ňou nemali. V jej 4 mesiacoch sme začali chodiť na malý cvičák a ako rýchlo rástla do krásy, čoraz častejšie som počula – máš papierového psa, vyzerá super, skús s ňou ísť na výstavu. Veľmi sa mi do toho nechcelo, koniec koncov – predviesť psa na výstave nie je také jednoduché, ako sa na prvý pohľad môže zdať.. keď som tieto návrhy počúvala čoraz častejšie a to najmä od chovateľky Evičky Kubovej, začala som sa v Seleninom roku zaoberať touto myšlienkou a pomaly cvičiť výstavné postoje. Najprv sme skúsili 2 amatérske výstavy v rámci Obecných dní v okolitých dedinách, na prvej získala 2. miesto na druhej štanglu psej salámy 🙂

IMG_3936

IMG_4571

Utvrdili sme sa v tom, že takéto akcie Selča zvláda vcelku dobre, tak som ju prihlásila v jej 15 mesiacoch na výstavu Duodanube Bratislava 2017. Čuduj sa svete, získala toľko titulov, že ja ako úplný začiatočník som netušila, čo s tým… ( V1, CAJC, BOB, junior BOB ). Našťastie tam bola Evička Kubová a všetko mi vysvetlila 😛

Tak sme si priniesli domov prvú medailu a pohár a boli sme na to patrične hrdí ❤

Neskôr sme začali rozmýšľať o tom, že by sme sa mohli pokúsť Selču uchovniť. Absolvovali sme teda potrebné vyšetrenia ( Rtg bedrových a lakťových kĺbov, vyšetrenie očí a genetické testy ). Všetko vyšlo výborne, ešte bolo potrebné absolvovať OVVR. Keďže sme sa rozhodlíi uchovniť až neskôr a netrénovali sme na tieto skúšky odmalička, rozhodli sme sa Selču zveriť do rúk odborníčky na slovo vzatej a to Stazky Guzanovej, ktorá odviedla skvelú prácu a z troška tvrdohlavej fenky vykresala skvelú aportérku s ohromnou chuťou do práce a OVVR absolvovali v I. cene.

Stazka Guzanová so Selčou :

 

This image has an empty alt attribute; its file name is img_8606-3-1.jpg

 

 

 

 

 

Chesapeake bay retriever

 

Z histórie plemena :

Chesapeake bay retriever ( Retriever zo zálivu Chesapeake, hovorovo „česepik“ ), je plemeno, ktoré bolo vyšľachtené na konci 19. Storočia, v štáte Maryland, na pobreží Chesapeackého zálivu.

Predkovia česepika boli vyšľachtení z dvoch psov, ktorí boli zachránení zo stroskotanej lode pri pobreží Marylandu v roku 1807. Títo psi boli podobní novofundlandským psom. O ďaľších predkoch dnešného česepika môžeme len polemizovať, ale s najväčšou pravdepodobnosťou by sme tam našli írskeho vodného španiela, flat-coated retrievra, curly-coated retrievra a možno aj niektoré setre…

Chesapeake bay retriever bol vyšľachtený špeciálne na poľovanie na divoké kačky a husi a to aj v tých najnepriaznivejších poveternostných podmienkach. V roku 1885 bol stanovený prvý štandard pre toto plemeno.

 

Vzhľad :

Silný, harmonicky vyvážený, robustne stavaný pes strednej veľkosti s hlbokým a širokým hrudníkom. Hlava široká a guľatá. Papuľa rovnako dlhá ako lebka, smerom k nosu sa zužuje.

Oči stredne veľké, veľmi jasné, žlté až jantárové a široko posadené. Uši malé, na hlave vysoko nasadené, voľne visiace. Krk strednej dĺžky, svalnatý. Chrbát krátky a silný. Chvost stredne dlhý, nesený rovno, alebo mierne zatočený, ale nie nad chrbát ! Končatiny stredne dlhé, silné, pevnej kostry a svalnaté. Pes má v kohútiku 58 cm až 66 cm, fena má 53 cm až 61 cm. Pes váži v  29,5 kg až 36,5 kg, fena váži 25 až 32 kg.

 

Srsti by som chcela venovať zvláštnu pozornosť, pretože to je hlavný znak, ktorý robí česepika výnimočným.

Srsť je silná, krátka ( max. do 4 cm ), s hustou, jemnou vlnitou podsadou. Na tvárovej časti a končatinách musí byť veľmi krátka a rovná, s tendenciou k vlnitosti len na pleciach, krku, chrbte a bedrách. Charakter srsti je u tohto plemena veľmi dôležitý, pretože musí odolávať vode,  rovnako ako  kačacie perie. Srsť je mastná a má samočistiacu schopnosť. Pes po vyjdení z vody a otrasení sa ostáva takmer suchý.  Farba srsti sa má približovať farbe pracovného prostredia psa. Prípustný je akýkoľvek odtieň hnedej, typická je farba  „suchej trávy“. U tohto plemena je podľa štandardu neprípustné, aby bol na celom tele kučeravý. Bohužiaľ, často krát býva na výstavách prezentovaný takýto jedinec ( a to najmä v Čechách a na Slovensku, ale aj v okolitých štátoch ) – a dosahuje vynikajúce výsledky… ☹

 

Zo štandardu plemena :

Coat: Coat should be thick and short, nowhere over 1½ inches long, with a dense fine wooly undercoat. Hair on the face and legs should be very short and straight with a tendency to wave on the shoulders, neck, back and loins only. Moderate feathering on rear of hindquarters and tail is permissible. The texture of the Chesapeake’s coat is very important, as the Chesapeake is used for hunting under all sorts of adverse weather conditions, often working in ice and snow. The oil in the harsh outer coat and wooly undercoat is of extreme value in preventing the cold water from reaching the Chesapeake’s skin and aids in quick drying. A Chesapeake’s coat should resist the water in the same way that a duck’s feathers do. When the Chesapeake leaves the water and shakes, the coat should not hold water at all, being merely moist. Disqualifications: A coat that is curly or has a tendency to curl all over the body must be disqualified. Feathering on the tail or legs over 1¾ inches long must be disqualified.

 

 

Krásny predstaviteľ plemena :

 predstavitel plemena

 

Povaha :

V povahe tohto retrievra sa spája množstvo príjemných vlastností. Je milujúci, oddaný, ochranársky, zbožňuje deti. Na rozdiel od ostatných retrievrov dobre stráži a šteká. Ak by vám vošiel do dvora neželaný hosť, nebude na neho útočiť, ale bude ho blokovať takým spôsobom, že votrelec sa bude báť aj nadýchnuť a to dovtedy, kým neprídete a nevyriešite situáciu 😃… ( naštvaný česepik nevyzerá 2 x vľúdne 😃) …

Potrebuje veľa pohybu a aktivít, miluje vodu a plávanie, a samozrejme – aportovanie. Najväčšiu radosť mu spravíte dlhou prechádzkou v prírode.

Tento pes určite potrebuje výcvik, nie je tak ľahko vycvičiteľný, ako napríklad labrador, alebo zlatý retriever. Má svoju hlavu, ale trpezlivým prístupom z neho spravíte toho najlepšieho psa, ktorý bude neúnavne pracovať, ktorý vás bude zbožňovať a poslúchať vás.  Pri výchove tohto psa potrebujete dve vlastnosti : dôslednosť a trpezlivosť . Toto plemeno je rado dominantné, čiže si treba dávať pozor, aby sa nestal hlavou vašej domácnosti 😃. Preto odporúčam minimálne kvalitný cvičák, skúseného majiteľa, alebo odborný výcvik. Dospieva trocha neskôr, okolo 2 rokov.

Toto plemeno sa vyžíva v poľovaní a aportovaní, najmä z vody, má skvelý nos, dá sa uplatniť ako záchranársky pes ( najmä vyhľadávanie osôb napr. v sutinách ), poľovný pes a takisto môže byť úspešný v agility. Ale ak nemáte žiadne z týchto ambícií a poskytnete psovi dostatočný pohyb, bude skvelý rodinný miláčik, ktorý vás bude na jednej strane dobre ochraňovať a na druhej strane bude nesmierne prítulný a maznavý  😃😃😃

Selena

Starostlivosť :

Chesapeake bay retriever je plemeno, ktoré nevyžaduje nejakú komplikovanú starostlivosť. Samozrejmosťou je kŕmenie kvalitnými granulami dávkou, ktorá je odporúčaná a ktorú upravujeme podľa aktivity psa ( je rozdiel v kŕmení „gaučáka“ a v kŕmení psa, ktorý celý deň behá po dvore a trénuje..). takisto je dobré podávať kĺbovú výživu, aby kĺby vášho psa ostali dlho zdravé a plne funkčné, prvý rok aj vitamínové doplnky.

Starostlivosť o srsť nie je náročná, platí pravidlo – pokiaľ netreba inak, kúpať psa v čistej vode a nešampónovať ( lebo srsť by postupne prestala spĺňať svoje ochranné vlastnosti ). Stačí raz za čas vyčesať, na jar pri pĺznutí jednorazovo použijem furminátor, ktorým vyčešem padajúcu podsadu.

Tento pes má obrovskú výhodu v tom, že môže byť celoročne vonku, samozrejme, ak má kvalitnú búdu. Veľmi dobre znáša aj hlboké mrazy, dokonca bez problémov skočí aj do ľadovej vody. Skôr horšie znáša veľké horúčavy, treba psovi zabezpečiť tieň počas celého dňa, dostatok vody, prípadne psí bazén, kde sa vyčvachtá, keď je teplo až moc 😃.

Vydrží aj v byte, ale najlepšie mu je vonku, vyslovene to vyhľadáva 😃.

Keď vyrastá s mačkou od šteniatka, akceptuje ju. Neskôr si už na mačku nemusí zvyknúť a bude ju s najväčšou pravdepodobnosťou loviť ☹

K cudzím ľuďom bude rezervovaný. Svoju rodinu a vítané návštevy miluje a bude milý, nežný s obrovským typickým retrieverským úsmevom na tvári 😃.

Selena2